آمار وحشتناک تجاوزهای کشف نشده در جامعه

سعید خراط‌ها یک آسیب‌شناس اجتماعی، آزار جنسی را یکی از فجیع‌ترین جنایت‌ها اعلام می‌کند و به «شهروند» می‌گوید: «در بین تعداد زیاد این جرم، تنها یک عدد قابل توجهی ثبت می‌شود و بیشتر آن پنهان می‌ماند. چراکه خیلی از قربانیان تجاوز از ترس آبروی خود شکایت نمی‌کنند و موضوع را از بقیه پنهان می‌کنند. به‌عنوان مثال چند وقت پیش در مشهد فردی که به روباه پیر معروف شده بود پس از دستگیری به ۵٠ تجاوز اعتراف کرد در صورتی که تنها یک نفر از وی شکایت کرده بود. این نشان می‌دهد که ما در جامعه با یک آمار وحشتناک تجاوز روبه‌رو هستیم که تعداد زیادی از آنها هنوز فاش نشده‌اند. از طرفی به عقیده من جرم تجاوز به مناطق و فرهنگ‌های آن منطقه نیز مربوط می‌شود. ممکن است کودکان در مناطقی بزرگ شوند که فرهنگ آنها به گرایش انجام این جرم نزدیک باشد و ارتکاب آن بیشتر صورت گیرد.»

 

 سکوت تجاوز را بازتولید می‌کند. اصل درد همین جاست. جامعه نباید قربانی را قضاوت کند. باید به فکر درد بود و نباید درمان را حلاجی کرد. با سکوت خودمان، پروسه قربانی شدن فرد مورد تجاوز قرار گرفته را بازتولید نکنیم.

 

 

 

 

آمار وحشتناک تجاوزهای کشف نشده در جامعه - تصویر 1

 

 

 

 

افرادی که مورد جرم جنسی قرار می‌گیرند از ترس متهم شدن یا برای حفظ آبرو یا به علت ترس از تهدیدهای مجرم مانند انتشار عکس و غیره یا سایر تهدیدها شکایت نمی‌کنند و همین مسأله موجب جری شدن مجرم و تکرار جرم می‌شود. در مورد کودکان و نوجوانان نیز این مسأله مصداق دارد و آنها ممکن است از ترس پیامدهای بعدی مسأله را نگویند. در این موارد بر والدین است که با دقت نظر چنانچه متوجه تغییر رفتار یا حالات خاص شدند علت را بررسی کنند.

 

 

 

اگر بچه در سنین بالاتر یعنی در سنین نوجوانی مورد تعرض قرار گیرد واکنش بهتری از خود نشان می‌دهد و راحت‌تر می‌تواند در مورد این موضوع با والدین خود صحبت کند. اما در سنین پایین‌تر و کودکی، این واکنش‌ها همراه با تغییرات رفتار به وجود می‌آید. معمولا کودک در لاک خود فرو می‌رود، کمتر صحبت می‌کند، ارتباطاتش را با دنیای پیرامونش کمتر می‌کند. بیشتر اوقات افرادی که کودکان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌دهند، از نزدیکان کودک هستند و قربانی با آنها ارتباط عاطفی برقرار کرده است. 

 

 

 

وی در پایان اثرات سوء در پسربچه‌هایی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند را بیشتر از دختران می‌داند و می‌گوید: «از لحاظ روانی کودکان پسری که مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند آسیب ماندگار‌تری نسبت به دختران می‌بینند و در درازمدت دچار مشکلات روحی بیشتری می‌شوند.»

 

 

 

آمار وحشتناک تجاوزهای کشف نشده در جامعه - تصویر 2

 

 

 

 

شوک بزرگ بعد از تجاوز٩ دی‌ماه ‌سال ٩٢ بود که خبر دستگیری مرد جوانی منتشر شد که با جعل عنوان مأمور پست و مأمور اداره آب، برق و گاز اقدام به ورود به منازل شخصی و تجاوز به زنان جوان می‌کرد. او که در یکی از روستاهای شهرستان صومعه‌سرا از سوی مأموران اداره ١۶ آگاهی تهران دستگیر شده بود، سرانجام پس از ٩ ماه در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد. زن جوانی که یکی از قربانیان این مرد شیطان‌صفت بود در مورد روز حادثه و اتفاقات آن می‌گوید: ساعت ۵ بعد از ظهر بود که زنگ در به صدا درآمد. در را همسایه طبقه پایین که پیرزنی مریض‌ احوال است باز کرده بود و این مرد پس از ورود به داخل آپارتمان به سراغ واحد ما آمد. وقتی جلوی در رفتم مرد قوی‌هیکل و چهارشانه‌ای را پشت در دیدم که خود را مأمور اداره برق معرفی کرد. از این مرد خواستم یا به مدیر ساختمان مراجعه کند یا منتظر بماند تا همسرم به خانه بیاید. او تا فهمید من در خانه تنها هستم در را هل داد و با یک چاقوی موکت‌بری که کنار گردن من گذاشته بود دست من را گرفت و گفت که من یک قاتلم و ۵ نفر را کشته‌ام و الان آمده‌ام تا یک شنود که در کمد دیواری شما مخفی شده بردارم و بروم. دست من را گرفته بود و چاقو را زیر گردنم گذاشته بود. مرا به سمت اتاق‌خواب می‌کشاند و آن‌جا بود که من به نیت پلید وی پی بردم و هرچه به او التماس کردم و او را قسم دادم گفت که من کسی را نمی‌شناسم و اگر حرفی بزنی تو را مانند دیگران می‌کشم. شکنجه و آزارم داد. درحالی‌که چاقو را زیر گردنم گذاشته بود تا جلوی در خروجی من را کشاند. می‌گفت اگر فریاد بزنم شاهرگم را می‌زند. شوکه بودم. زبانم بند آمده بود و تنها رفتنش را تماشا کردم و چند دقیقه بعد به خود آمدم و با گریه به سمت خانه همسایه‌ها دویدم.

 

 

 

آمار وحشتناک تجاوزهای کشف نشده در جامعه - تصویر 3

 

 

 

تجاوز مرگبار گروهی ۲۰ نفر به یک کودک کار

 

یک کودک کار ۱۵ ساله توسط ۱۱ کارگر افغان ربوده شد و به قتل رسیده است. این جنایت در پی تجاوز دسته‌جمعی رقم خورد و تاکنون ۱۰ نفر از متهمان دستگیر شده‌اند. به گزارش روزنامه شرق شامگاه روز شنبه هفته جاری تماس تلفنی فردی ناشناس با مرکز فوریت‌های پلیسی از وقوع یک جنایت پرده برداشت. این مرد آدرس ساختمانی نیمه‌کاره در منطقه پردیس را داد و اعلام کرد در زیرزمین آنجا جنازه یک پسربچه رها شده است. دقایقی بعد ماموران کلانتری ۲۰۷ تهران به محل اعلام‌شده رفتند و در زیرزمین با دنبال کردن ردی از خون به یک تیرک چوبی رسیدند که جنازه پسری نوجوان به آن بسته شده بود. آنها قبل از هر اقدامی بازپرس ویژه قتل را از ماجرا باخبر کردند و به دستور او تیمی از کارآگاهان جنایی موظف به تحقیق در این رابطه شدند. کارآگاهان از زیرزمین مخوف چند لباس زنانه پیدا کردند و در برابر این احتمال قرار گرفتند که شاید این پسر نوجوان تنها قربانی نباشد و افراد دیگری نیز در این محل به کام مرگ کشانده شده باشند.

 

 

 

آمار وحشتناک تجاوزهای کشف نشده در جامعه - تصویر 4

 

 

 

تجاوز گروهی به یک دوشیزه

 

رئیس پلیس آگاهی گیلان از دستگیری اعضای ۹ نفره باند متجاوزان به عنف در لاهیجان و شرق گیلان خبر داده است.


عبادالله کریمی با اشاره به دستگیری اعضای باند مذکور اظهار داشت: دختری ۱۸ ساله به همراه نامزد خود در یکی از شهرستان‌های شرق گیلان در حال قدم زدن بودند که سه نفر تحت عنوان نیروی ارگانی با اعلام اینکه رابطه آنها نامشروع است، نامزد دختر را به سختی مورد ضرب و شتم قرار داده و وی را برای آوردن مدارک شناسایی رها کردند و سپس دختر را با خودرویی به مناطق جنگلی بردند. این سه نفر پس از انتقال دختر به جنگل به همراه دیگر اعضای باند پس از اذیت و آزار دختر از وی فیلمبرداری کرده و سپس او را رها کردند. زمانی که دختر به دادسرا برای طرح شکایت خود می‌رفت ناگهان مقابل دادسرا به یکی از این متجاوزان برخورد کرده که با دستور مقام قضایی و اقدام ضربتی پلیس، وی دستگیر شد.

 


این شخص به عمل ننگین خود به همراه دوستانش اعتراف کرد و با این کار جمع دیگری از اعضای این باند دستگیر شده و آنها نیز به بزه ارتکابی خود اعتراف کردند. در راستای رسیدگی به این پرونده دختری ۱۴ ساله نیز از این موضوع آگاه شد و با اعلام شکایت از شاکیان پرونده عنوان کرد که یکی از این متهمان پس از چند مرحله ابراز علاقه به او با ترفند وی را به جنگل برده و همراه دوستانش پس از اذیت و آزار از وی فیلمبرداری کرده‌اند. اعضای این باند با فیلمبرداری از عمل ننگین خود طرف‌های مقابل را تهدید به انتشار فیلم برای استمرار عمل شیطانی خود می‌کردند

 

 

 

آمار وحشتناک تجاوزهای کشف نشده در جامعه - تصویر 5

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه