دانشگاهها - صنعتی یار - می شوند - طرح فرجی دانا برای ارتباط با صنعت

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

دانشگاهها - صنعتی یار - می شوند - طرح فرجی دانا برای ارتباط با صنعت - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، کارگروه ارتباط صنعت و دانشگاه با حضور رئیس مجلس وزرای صنعت، معدن، تجارت، دفاع، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری و نفت برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره سازوکار وزارت علوم نسبت به ارتباط صنعت و دانشگاه، افزود: موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه از مواردی است که امروزه بسیار حائز اهمیت است اما هنوز راه‌حل جدی و منطقی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی با تاکید بر اینکه ما برای ایجاد ارتباط صنعت و دانشگاه در دوره اول، ارتباط ساختار سازی متنوعی را انجام دادیم، ادامه داد: مراکز علمی برای آنکه بتوانند ایده‌های دانشجویان را به ثروت تبدیل کنند شرکت‌های تازه تاسیسی را تشکیل دادند.

فعالیت 134 مرکز رشد در دانشگاه ها و بخش صنعتی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: امروزه 134 مرکز رشد در دانشگاه‌ها و بخش‌های صنعتی وجود دارد و 33 پارک‌ علم و فناوری در مراکز استان شکل گرفته تا شرکت‌هایی که به بلوغ فکری می‌رسند را در خود جای دهند که همه این‌ها در سمت عرضه شکل گرفته است.

فرجی دانا تاکید کرد: امروزه فارغ ‌التحصیلان در یک سمت قرار داده ایم و شرکت دارای محصول را در سمت دیگر که این اقدام باعث شده اغلب این شرکت‌ها در عرصه اقتصادی ناکام بمانند زیرا تقاضا با آنها همراه نبوده است.

ایجاد زمینه برای ارتباط پارک های علم و فناوری و صنعت
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امروزه شرکت‌های دانش بنیان به دلیل نبود تقاضا برای محصولاتشان رنج می‌برند، تصریح کرد: این اقدام باعث شده تا این شرکت‌ها از صحنه اقتصادی حذف شوند بر این اساس ما همواره به دنبال آن بودیم تا با یافتن راه‌حل منطقی، پارک‌های علمی و فناوری را با صنعت مرتبط سازیم زیرا تقاضا و عرضه در کنار یکدیگر می تواند ارتباط درست و پایداری را ایجاد کنند.

بررسی طرح تبدیل دانشگاه به دانشگاه های" صنعتی یار"در وزارت صنعت
وی درباره ایده دیگر وزارت علوم در جهت ارتباط صنعت و دانشگاه، تصریح کرد: از ایده‌های وزارت علوم تبدیل دانشگاه‌، به دانشگاه‌های صنعتی یار است بدان معنا که در یک استان،‌ دانشگاه‌های استانی را به صنایع استانی گره زنیم تا مشکل صنایع استان در این دانشگاه‌ها رفع شود.

فرجی‌دانا افزود: طرح یاد شده اکنون در وزارت صنعت در حال بررسی است و امید است به زودی آیین‌نامه آن نهایی تا در نهایت عملیاتی شود.

احیای قطب های علمی صنعتی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری قطب‌های علمی در کشور، گفت: این مهم در ابتدای تشکیل با استقبال مواجه شد اما بعد از آن امکانات کافی به آن داده نشد و نتوانست جایگاه خود را درارتباط با صنعت داشته باشد که در صدد هستیم بار دیگر آن را فعال کنیم.

ارایه نسخه نهایی طرح فرصت مطالعاتی در صنعت در جلسه دولت
وی تاکید کرد: طرح فرصت مطالعاتی در صنعت از مواردی است که اکنون با وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است به گونه‌ای که امروز نسخه نهایی در جلسه دولت ارایه شد و امید است بعد از بازخوانی به امضا برسد.

تاکید بر بیمه و معافیت مالیاتی پژوهشی
فرجی دانا درباره بیمه پژوهش‌ها، تصریح کرد: در این چند سال گذشته تامین اجتماعی اعتبار زیادی در دست نداشت و کمتر به سراغ طرح‌های پژوهشی رفت اما حال امیدواریم تا به راه‌حل منطقی دست یابیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت معافیت‌های مالیاتی پژوهش‌ها، افزود: این امر می‌تواند به توسعه پژوهش‌ها بینجامد.

در ادامه دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سوالی از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره میزان اعتبارات پژوهشی و نحوه توزیع آن پرسید که وی گفت: بودجه دانشگاه ها در پژوهش از کل سهم پژوهش در کشور بسیار کمتراست زیرا دانشگاه ها باید از سر جمع خود در پژوهش بگذارند.

وی تاکید کرد: اگر 4 هزار و 200 میلیارد تومان کل بودجه دانشگاه‌ها را قلمداد کنیم و بتوانیم متوسط 10 درصد را برای بودجه پژوهش بگذاریم حدود 420 میلیارد تومان به بودجه پژوهشی اختصاص دادیم؛ درحالی که بر اساس برنامه پنجم توسعه باید در سال‌های پایانی این به 3 درصد جی. وی. پی برسد که این 3 درصد عدد کلانی است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه