سروری اربابان جدید جهان

نگاهی به کتاب «اربابان جدید جهان»، نوشته «جان پیلجر»، ترجمه «مهرناز شهابی» و «مهرداد (خلیل) شهابی» و منتشر شده توسط نشر اختران

«جان پیلجر» در کتاب «اربابان جدید جهان» به ما کمک مى‏کند که در وراى صداى ‏انفجارها حقایق این جهان را مرور کنیم و آوایى از حقیقت را در سر و صداى اخبار دروغین رسانه‏ها تشخیص دهیم.

فرآوری: زهره سمیعی- بخش نشر، کتاب و کتابخوانی جوان ایرانی به نقل از تبیان،

 اربابان جدید جهان

پیلجر این روزنامه ‏نگار شجاع در این اثر نشان مى‏دهد که چگونه سردمداران ایالات متحده با استفاده از حربه‏ى روانشناختى هراس‏آفرینى و تهدید جلوه دادن عراق در افکار عمومى براى توجیه جنگ تمام‏ عیار به عنوان جایگزین ‏جنگ سرد اقدام کردند تا منافع ابرشرکت‏هاى خود را تأمین کنند. او به دقت شرح‏ مى‏دهد که این قدرت دولت و ماشین نظامى‏اش است که اکنون راه ابرشرکت‏ها را در بازار جهانى صاف مى‏کند.‌

فرانسیس فوکویاما، در سال 1992 در کتاب «پایان تاریخ و آخرین انسان» به‌گونه‌ای فرا روایتی، پایان تاریخ را اعلام کرد.

فوکویاما در کتاب پایان تاریخ در پی اثبات این نکته بود که اکنون‌که تمامی بدیل‌های لیبرال دموکراسی فرو ریخته‌اند پس تئوری لیبرال دموکراسی نقطه پایان تکامل ایدئولوژیک بشر و شکل نهایی حکومت بشری و پایان تاریخ است. چون اشکال اولیه حکومت از نواقص شدید و غیر عقلانیت برخوردار بودند که منجر به فروپاشی آن‌ها شد اما لیبرال دموکراسی عاری از چنین تضادهای بنیادی درونی است او در کتابش نوشت: «طی سال‌های اخیر در سراسر جهان یک اجماع درباره مشروعیت لیبرال دموکراسی به‌عنوان یک سیستم حکومتی به وجود آمده است. علت این امر آن است که لیبرال دموکراسی، ایدئولوژی‌های رقیب نظیر سلطنتی، فاشیسم و اخیراً کمونیسم را شکست داده است.»

اما تئوری فوکویاما، در واقع به معنای آغاز تاریخ است، آغازی که قرار است با غارت‌های لیبرال دموکراسی پر شود و وقتی بدیلی در این میان نباشد این تئوری توجیه‌کننده نظم موجود است؛ زیرا که بر طبق این تئوری هرگونه جست‌وجویی برای یافتن بدیلی برای سنت لیبرال دموکراسی به شکست محکوم است همان‌طور که سایر بدیل‌های این سنت، درگذشته فروریختند در آینده نیز هرگونه بدیل این سنت فرو خواهد ریخت.

لاکان لطیفه‌ای دارد در مورد گفته‌ای از فروید خطاب به یونگ. در پی دعوت دانشگاه کلارک، این دو روانکاو عازم ایالات‌متحده شدند؛ به هنگام ورود فروید به مجسمه آزادی اشاره‌ای می‌کند و می‌گوید: «خبر ندارند ما برایشان طاعون به ارمغان آورده‌ایم.» در جهان سرخ امروز که رد پای خون بی‌گناهان در همه‌جا دیده می‌شود، در روزگاری که اسراییل در بحبوحه جام جهانی جنگ را علیه فلسطینیان آغاز می‌کند اما بازهم رسانه‌هایی از شکسته شدن رکورد تعداد گل‌های فلان بازیکن آلمانی حرف می‌زنند، در زمانی که می‌توان از رویای کوبانی و شکاف «امر جزئی» در «کلیت نظم موجود» حرف زد اما باز هم برخی رسانه‌ها فقط و فقط به فکر ترغیب هرچه بیشتر مخاطبان به مصرف‌کنندگانی محض هستند، در این روزگار که سکوت در مورد جنایت‌های یگانه عامل تاریخ، امری عادی تلقی می‌شود می‌توان گفت که جان پیلجر و کتاب «اربابان جدید جهان» به معنای طاعونی است بر این پایان/ آغاز تاریخ. طاعونی که انگشت ‌بر زخم می‌گذارد و نمک بر روی آن می‌پاشد تا «چرک و خون» بیرون بریزد تا بلکه مردمی به درد طاقت‌فرسا و مهلک نظم موجود پی‌ببرند.

پیلجر در محکومیت چنین بساط ناعادلانه‏اى است که مى‏گوید: ترور واقعى ��ن فقرى است که ‏روزانه 24000 انسان را مى‏کشد.

کتاب «اربابان جدید جهان» در مشتمل بر چهار جستار است، جستارهایی که با زیرو رو کردن تمامی شواهد، نتیجه‌ای متفاوت با آنچه رسانه‌های غرب اعلام می‌کنند، می‌گیرد و قصدش برملا کردن طشت رسوایی یگانه تئوری بی‌بدیل تاریخ (به‌زعم فوکویاما) است.

در جستار اول «پیلجر» به سراغ اندونزی می‌رود و اهداف نهفته در پس کودتای خونین سال 1965 به پشت‌گرمی جان. اف.کندی رئیس‌جمهور «دموکرات» ایالات‌متحده و کشتار بیش از یک‌میلیون انسان که درراه پیاده کردن طرح حساب‌شده غرب برای تحمیل «اقتصاد جانی» بر آسیا به میمنت افتتاح بزرگراه «جهانی‌سازی»، چون گوسفندان قربانی، ذبح شدند را برملا می‌کند.

وی در جستار دوم وی به سراغ عراق می‌رود، کشوری که آمریکا به بهانه «مداخله بشردوستانه» به آن حمله کرد، اما اکنون می‌توان از «مداخله بشردوستانه» به‌مثابه «امپریالیسم بشردوستانه» سخن به میان آورد. سرزمینی که ثمره یک دهه تجاوز بشر دوستانه نظامی به آن، تنها سربلند کردن نیروهای بنیادگرایی اسلامی مثل داعش بود که هم‌اکنون خاورمیانه را به خون کشیده‌اند. کشور عراق نقطه شکافی است که در آن کثافت وضع موجود سر باز می‌زند، چراکه رهبران ایالات‌متحده آمریکا، برای توجیه یک «تمام‌عیار» با هدف تأمین منابع ابر شرکت‌ها، به حربه کثیف روان‌شناختی «هراس آفرینی» و تهدید جلوه کردن عراق در افکار عمومی روی آوردند.

نویسنده کتاب در جستار سوم به «فتوحات امپریالیستی و اقتصادی غرب» و شرح «بازی بزرگ» می‌پردازد. شرح به‌کارگیری قدرت دولت آمریکا و ماشین نظامی‌اش در حمایت از بازارهای جهان غرب و بازگویی این نکته که قدرت ابر شرکت‌ها متکی به قدرت دولت است و دست‌های پنهان بازار، هرگز نمی‌توانند بدون یک‌مشت پنهان نتیجه‌بخش واقع شوند و وی در جستار آخر به دنبال افشای «سیاست‌های نهفته در پس نحوه رفتار استرالیا با بومیان آن کشور» و اثرات مضر آن به بحث می‌نشیند.

«اربابان جدید جهان» در صدد است که خودپسندى، بى‏خیالى و ناآگاهى را هدف‏ قرار دهد که سبب شده است خشونتى بى‏ پایان در مناطق مختلف جهان جایگزین ‏اندیشه و بحث و پیشرفت انسانى شود.

جان پیلجر در کتاب خود شرایط ستم گرانه‏ ى اقتصاد جهانى را زیر سوآل برده و فقر دهشتناک امروز جهان را دستاورد برنامه‏هاى بى‏منطقى مى‏خواند که پر کردن جیب‏ اربابان بستانکار غربى را به جاى توسعه واقعى جهان فقیر مدنظر داشتند.

تحریم‏هاى قرون وسطایى، ماشین دروغ‏پرداز رسانه‏ هاى مزدور و قدرت نظامى‏ عریان آن چیزى است که اکنون باید پشتوانه‏ى اقتصاد امروز زورمداران دانست. پیلجر در محکومیت چنین بساط ناعادلانه‏اى است که مى‏گوید: ترور واقعى آن فقرى است که ‏روزانه 24000 انسان را مى‏کشد.

منابع:
خبرگزاری ایمنا /محمدرضا غلام شاهی
کتابستان
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه