مبادا در مراسم عزاداری به مقدسات دیگر مذاهب توهین شود

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش حوزه:

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی :

مبادا در مراسم عزاداری به مقدسات دیگر مذاهب توهین شود

مبادا در مراسم عزاداری به مقدسات دیگر مذاهب توهین شود

آیت‌‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر این‌که در مراسم عزاداری مبادا به مقدسات مذاهب دیگران توهین شود، گفت : نتیجه این توهین ریخته شدن خون شیعیان بی گناه است، تکفیری‌ها می‌خواهند شیعیان و اهل سنت را به جان یکدیگر بیندازند، در این شرایط باید بسیار مراقب بود تا مشکلی ایجاد نشود.
 
به گزارش راسخون به نقل از رسا،‌ آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شامگاه یکشنبه در دیدار جمعی از پاسداران مداح با تبریک روز مباهله و خاتم بخشی امیرمؤمنان(علیه السلام) در نماز، این دو عمل را فضیلت مهمی برای حضرت مولا(ع) دانست.
 
وی گفت: در ماجرای مباهله امیرمؤمنان(ع) به منزله جان و نفس رسول‌الله(ص) معرفی می‌شوند، این موضوع استناد آیه‌ای دارد و همه نسبت به آن اتفاق نظر دارند؛ چرا که روایت نیست که بگویند خبر واحد است و قبول نداریم و همه مفسران شیعه و اهل سنت می‌دانند که آیه مباهله درباره پیامبر(ص)، حضرت علی(ع)، حضرت زهرا(س) و حسنین(ع) نازل شده است.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر این‌که خاتم بخشی نیز از مسائل مهم است، بیان داشت: خداوند متعال می‌فرماید «مقام ولایت برای خدا، رسولش و کسی که در حال نماز و رکوع خاتم می‌بخشد است»، علمای شیعه و سنی نیز می‌گویند آیه درباره علی بن ابی‌طالب(ع) نازل شده و جای تردید نیست؛ از این‌رو امروز روز مبارک، ولایت و نشانگر عظمت امام علی(ع) و حقانیت شیعه است.
 
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به روایت نبی اکرم(ص) که می‌فرمایند «شهادت حسین بن علی حرارتی در دل مؤمنان ایجاد می‌کند که تا ابد خاموش نمی‌شود»، اظهار داشت: اکنون آن را به چشم خود دیده و هر ساله آثار و برکات این شهادت آشکارتر و واضح‌تر می‌شود و همانگونه که رسول‌الله(ص) می‌فرمایند شعله عشق به امام حسین(ع) خاموش نشده و رنگ ابدیت به خود گرفته است.
 
وی خطاب به مداحان عنوان کرد: خدا به شما افتخار داده که در این مسیر گام بردارید؛ بنده تاکنون اطلاع نداشتم که در سپاه پاسداران به این میزان مداح اهل‌بیت(ع) برای عرض ارادت به پیشگاه اهل‌بیت(ع) به ویژه سیدالشهدا(ع) وجود دارد و این نشان می‌دهد که سپاه سپاه ارزشمند، مؤمن و ولایتمدار است.
 
این مرجع تقلید با افتخار دانستن مداحی برای اهل‌بیت(ع) رفتار ائمه اطهار(ع) با مدیحه سرایان را والا خواند و بیان داشت: مداحان در طول تاریخ توانستند شعله شهادت امام حسین(ع) را روشن نگه دارند و این کار را در هر مناسبتی انجام می‌دادند؛ حتی برخی در طول تاریخ در این راه جان خود را به خطر انداختند.
 
وی تأکید کرد: برنامه شما برنامه با عظمت، با شکوه و مؤثری است، ولی باید مواردی را رعایت کنید تا جنبه‌های مثبت تقویت و جنبه‌های منفی به وجود نیاید تا مداحی شما مورد علاقه و رضایت امام زمان(عج) قرار گیرد.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که نخستین موضوع در مداحی استفاده از محتوای صحیح است، خاطرنشان کرد: مداحان باید به کتاب‌های معتبر مراجعه کنند تا بتوانند بر اساس مطالب بیان شده در کتاب‌ها اشعار را انتخاب کنند، چرا که اشعار بیان شده از سوی افراد در صورت هماهنگ بودن با این کتاب‌ها ارزش دارد.
 
وی یادآور شد: همچنین باید از بیان اشعار غیر صحیح، ضعیف و موهن نسبت به مقام اهل‌بیت(ع) به ویژه امام حسین(ع) پرهیز کرد؛ تعبیرات درباره حجت خدا باید بسیار دقیق و صحیح باشد؛ باید عظمت و شکوه سیدالشهدا(ع) در اشعار منعکس باشد، گویندگان اشعار نیز باید نسبت به تاریخ زندگی امام(ع) آشنایی کاملی داشته باشند.
 
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر تبیین اهداف امام حسین(ع) در مراسم عزاداری گفت: فردی که دم از اهل‌بیت(ع) می‌زند آیا صحیح است بخواهد بر خلاف رضایتشان قدم بردارد؟.
 
وی تصریح کرد: همچنین نباید از مراسمات برداشت نامناسبی داشت و خیال کرد صرف گریه کردن مجوزی برای انجام هر عمل است، یعنی فرد به واسطه معامله با ائمه اطهار(ع) نباید برای خود برگ سبزی برای انجام گناه صادر کند.
 
این مرجع تقلید با بیان این‌که مراسم عزاداری باید سازنده باشد، تأکید کرد: این گونه برنامه‌ها مورد رضایت خدا است، به سبب حضور در مجالس عزاداری چراغ سبزی برای انجام گناه ندهیم؛ بلکه باید مراسم عزاداری عاملی برای حفظ فرد از گناه و فحشا باشد.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌که سزاوار است مداحان برای شناخت مسائل اعتقادی، اخلاقی و روایات مقاتل لوح آموزشی داشته باشند، گفت: عاشورا پایه‌های ظلم و بیدادگری را می‌لرزاند، ‌امام راحل انقلاب را در پرتوی عاشورا به ثمر رساندند، به سبب عاشورا جمعیت میلیونی حرکت کرده و کاخ ظلم را لرزاند.
 
وی یادآور شد: عاشورا بسیار ظرفیت دارد که تاکنون از تمام آنها استفاده نکرده‌ایم؛ عاشورا اسلام و مکتب شیعه را زنده نگه می‌دارد.
 
آیت‌‌الله العظمی مکارم شیرازی با تأکید بر این‌که در مراسم عزاداری مبادا به مقدسات مذاهب دیگران توهین شود، اظهار داشت: نتیجه این توهین ریخته شدن خون شیعیان بی گناه است؛ حتی فردی نقل می‌کرد گاهی برای تربیت افراد برای انجام عملیات‌های انتحاری سی‌دی‌هایی که در آن توهین شده است را پخش می کنند.
 
وی افزود: دنیای امروز غیر از دنیای گذشته است، وقتی فرد یک مطلبی را می‌گوید در سراسر دنیا منتشر می‌شود؛ باید معارف اهل‌بیت(ع) را با ادبیات محترمانه بیان کنیم، در این شرایط تکفیری‌ها می‌خواهند شیعیان و اهل سنت را به جان یکدیگر بیندازند، در این شرایط باید بسیار مراقب بود تا مشکلی ایجاد نشود.
 
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم تأکید کرد: باید شیعه و سنی دست به دست بدهند تا شر اشرار تکفیری را از بین ببرند.
 
این مرجع تقلید در پایان سخنان با بیان این‌که مداحان مورد توجه جامعه هستند، خطاب به حاضران گفت: باید در رفتار و اعمال خود بسیار دقت کنید،‌ چرا که جامعه به شما توجه دارد.
/2759/


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه