چالش تاخیر شب یلدا به دلیل تقارن با ایام عزاداری

امروزه بعد از گذشت سالیان سال، ایرانیان به خوبی توانستند بین دینی که پذیرفتند و آداب و رسوم ایرانی خود، هماهنگی ایجاد کنند و سنت هایی که منافاتی با دین اسلام ندارد را حفظ کنند. برای مثال آئین عید نوروز که بعد از گذشت سالیان دراز، به قوت خود باقی است. سنت تمیز کردن خانه‌ها یا به اصطلاح خانه تکانی به مناسبت آمدن فصل بهار و نو شدن طبیعت.

 

 

دین اسلام به خاطر آموزه‌های بسیاری که در اهمیت دادن به نظافت دارد نه تنها با این سنت مبارزه نکرد بلکه باعث قدرت گرفتن آن هم شد. یا دید و بازدید عید نوروز یکی دیگر از مسائلی است که در دین ما نسبت به آن، تحت عنوان صله رحم بسیار تاکید شده است .

 

 

یکی از مسائلی که جزء سنن ما ایرانیان است و منافاتی با دینمان ندارد، آئین شب یلداست .

 

 

خانواده‌ها در این شب دور هم جمع می شوند و در کنار هم شب نشینی می کنند. بزرگتر‌ها برای جمع شعر و داستان می‌خوانند و فال حافظ می‌گیرند. از آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

 

 

به خاطر اهمیتی که دین اسلام برای خانواده ها قائل است، تمام آئین ایرانی که در آن اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند به قوت خود باقی مانده است. این که ما به بهانه طولانی‌ترین شب سال به دیدن پدر، مادرها برویم، صله رحم کنیم، ساعتی را شاد باشیم، گفتگو کنیم، از حال هم با خبر شویم، بسیار خوب و شایسته است.

 

 

گاهی مناسبت‌های دینی و ایرانی با هم تلاقی می‌کنند، که اگر این تلاقی همسو باشد بر شکوه جشن و شادیمان می‌افزاید. اما بعضی مواقع  تقارن مناسبت‌های ملی و مذهبی ما به گونه‌ای است که با هم یکسان نیستند. مانند امسال که شب یلدا و رحلت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی با هم مقارن شده‌اند. 

 

 


این روزها در مورد این تقارن بحث هایی در شبکه های اجتماعی صورت میگیرید. کاربران گیزمیز هم میتوانند نظر خود را در این مورد بنویسید

 

 

 

چالش تاخیر شب یلدا به دلیل تقارن با ایام عزاداری - تصویر 1

چالش تاخیر شب یلدا به دلیل تقارن با ایام عزاداری - تصویر 2

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه