کمبود ۳.۳ میلیون جلد کتاب در استان بوشهر - فعالیت ۱۰ ایستگاه مطالعه

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

سیدعلی هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر به وضعیت کتابخانه های استان اشاره کرد و اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور مانند سایر دستگاه ها و سازمان های دیگر برای افق ۱۴۰۴ سندی تهیه و تنظیم کرده که ما باید بر اساس آن برنامه ریزی و حرکت کنیم.

هاشمی افزود: در استان زرخیز ما باید به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع فضا برای مطالعه و با در نظر داشتن جمعیت استان بوشهر که بالغ بر یک میلیون نفر است باید ۸۰ هزار متر مربع فضای کتابخانه ای داشته باشیم که هم اکنون در این استان این رقم به ۲۰ هزار متر مربع می رسد که ۶۰ هزار متر مریع با افق ۱۴۰۴ فاصله داریم.

وی ادامه داد: با وجود این وضعیت نیاز است تا همه مدیران و مسئولان دلسوز و فرهنگی و دستگاه‌های ذی‌ربط دست به دست هم داده که انشالله این کمبود را جبران کنیم.

هاشمی بیان داشت: در شاخص دوم باید بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴، به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی استان موجود باشد یعنی با جمعیت یک میلیون نفری استان باید چهار میلیون جلد کتاب در کتابخانه های استان باشد که تعداد کتب موجود به ۷۰۰ هزار جلد می رسد یعنی به ازای هر نفر در استان بوشهر کمتر از یک جلد کتاب.

وی خاطرنشان ساخت: ما سه میلیون و ۳۰۰ هزار جلد کتاب کم داریم و این در صورتی است که بعضی از استان‌ها برابر سند چشم انداز قرار گرفته و بعضا نیز قریب به تحقق این سند راهبردی هستند.

هاشمی به ارائه خدمات مجازی در کتابخانه‌های نیز اشاره و عنوان کرد: سامانه‌های کتاب من، نمایه نشریات، شبکه کتاب‌خوانان حرفه‌ای و سامان در حوزه مجازی به علاقه مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی و اعضا کتابخانه ها خدمات ارائه می دهند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۰ ایستگاه مطالعه در سطح استان در اماکن پر تردد مستقر شده که بدون هیچ محدویت زمانی و مکانی منابعی را در اختیار مردم شریف استان قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اهمیت کتاب و مطالعه از دیدگاه رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: دغدغه و نگرانی ایشان برای ما دردناک است چرا که ایشان بارها فرموده اند که من هر وقت به یاد وضع کتاب و کتابخوانی می‌افتم قلبا غمگین و متاسف می شوم و این نکته مسئولیت ما را چند برابر می کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه